🔹گزارش نشست مشترک هيأت مديره كانون وكلای دادگستری استان البرز با رئيس كل دادگستری استان، رئیس دادگاه های انقلاب و سایر مقامات قضایی استان در کانون البرز :

 

🔸عصر روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ رئيس و اعضای هيأت مديره كانون وكلای دادگستری استان البرز جلسه ای را با حضور رئيس كل دادگستری استان، رئیس دادگاه های انقلاب و سایر مقامات قضایی استان در کانون البرز برگزار نمودند.

 

🔸در ابتدای اين جلسه دکتر رضا وطن خواه رئيس كانون وكلای استان البرز ضمن عرض خیرمقدم و تقدير از تلاش های جهادگونه رئیس محترم قوه قضائیه در راستای ایجاد تحول در دستگاه قضایی، اقدامات ارزشمند و سازنده جناب آقای دکتر فاضلی در طول یک سال گذشته بر محوریت تکریم ارباب رجوع و مراجعان به مراجع قضایی استان را موجب تغييرات چشمگير و مثبتی در دادگستری استان ارزيابی نمودند و پیشگام و پیشرو بودن استان البرز در اجرای برنامه تحول قضایی را شایسته تقدیر دانستند.

 

🔸ایشان در ادامه جلسه ضمن تبيين دغدغه ها، مطالبات و مشكلات وكلا، كارآموزان وكالت و كانون البرز اعلام نمودند كه در تمامی كانون های وکلا برخورد انتظامی قاطعی با وکلای متخلف به ویژه وکلای کثیرالتخلف انجام می شود و در دادگاه های انتظامی کانون البرز هم تا به حال ۲۵۸ حکم محکومیت انتظامی صادر شده که پس از قطعیت، اجرا شده است. 

 

🔸 رئیس کانون بر لزوم توقف فعالیت مؤسسات حقوقی غيرمجاز و ضرورت کاهش هزینه های دادرسی با توجه به وضعیت اقتصادی مردم تأكيد نمودند و ضمن اعلام آمادگی کانون وکلای البرز جهت تعامل و همکاری با دادگستری استان در زمینه های مختلف، وکلای دادگستری و کانون های وکلا را معاضد و یار و یاور تخصصی نظام قضایی کشور دانستند که تا به حال در ده ها هزار پرونده، وکالت های تسخیری و معاضدتی مردم را به صورت رایگان برعهده گرفته اند.

 

🔸در ادامه جلسه جناب آقای دکتر تفویضی نایب رئیس محترم کانون ضمن ارائه گزارش و آماری از عملکرد کانون در خصوص وکالت های تسخیری و معاضدتی اعلام نمودند که در راستای تشویق بیشتر قضات به تکریم و رعایت شأن و احترام وکلای دادگستری از قضات محترمی که همکاران وکیل را مورد تکریم قرار می دهند و با احترام با آنها رفتار می نمایند با مصوبه هیأت مدیره و هماهنگی معاونت محترم منابع انسانی دادگستری استان تقدیرنامه ای از طرف کانون تقدیم خواهد شد.

 

🔸سپس جناب آقای دكتر فاضلی رئیس کل دادگستری استان ضمن تشكر از هيأت مديره كانون، به تشريح اقدامات صورت گرفته از بدو تصدی رياست دادگستری استان پرداختند و اعلام نمودند که شورای تحول برای اولین بار در استان البرز تشکیل گردید که متعاقبا در سایر استان ها هم الگوبرداری شد. اولین دوره کارآموزی قضایی هم در استان البرز برگزار گردیده است و تا به حال ۲۱ سامانه در دادگستری استان البرز تدوین شده و پنج تا از این سامانه ها در هفته قوه قضائیه رونمایی شده است. از دیگر اقدامات انجام شده در استان در طول یک سال گذشته هم ایشان به رسیدگی از طریق ویدئو کنفرانس از زندان و تشکیل قرارگاه صیانت از حقوق بیت المال اشاره نمودند.

 

🔸ایشان در ادامه جلسه فرمودند که وکلای دادگستری از کارگزاران عدالت هستند و نقش بسیار مهمی در دادرسی عادلانه دارند و تمام مجموعه قضایی اعم از قاضی، وکیل، کارشناس و ضابطین دادگستری یک وظیفه دارند و همه به دنبال احقاق حق، اجرای عدالت و حاکمیت قانون هستند و وکلای دادگستری اگر مفاد سوگندنامه را اجرا کنند برای داشتن دادرسی عادلانه کافی است.

 

🔸در ادامه جلسه ایشان تکریم شایسته و بایسته وکلا در مراجع قضایی و برخوردار شدن وکلا از تأمینات شاغلین شغل قضا در زمان رسیدگی به پرونده ها را لازم و ضروری دانستند و اعلام نمودند که در بخشنامه اخیر رئیس محترم قوه قضائیه هم قبل از ذکر مسائل مربوط به نظارت، بحث تکریم وکلا مطرح شده است و تلاش خواهد شد که اتاقی برای انتظار و ملاقات وکلا با موکلین در مجتمع های قضایی استان به تناسب امکانات فراهم گردد. در بند ۴ بخش نامه مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۰ رئیس محترم قوه قضائیه هم تقدیر از وکلای شایسته مورد تصریح و تأكيد قرار گرفته است.

 

🔸ایشان نظارت مدیران یک مجموعه بر آن مجموعه را بسیار مهم دانستند و اعلام نمودند که رئیس کانون باید بر امور وکلا کاملا نظارت داشته باشد و رعایت حجاب از جانب وکلای خانم هم ضروری است و كاملا مورد تأكيد است.

 

 

🔸در ادامه جلسه جناب آقای دکتر اعظمی معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان البرز آماری را از تعداد پرونده های یکتای استان که در سال ۱۳۹۸ وکیل داشته اند و ضریب فعالیت وکلای استان در طول یک سال گذشته را ارائه نمودند و با توجه به شاخص های اعلامی در بخشنامه رئیس محترم قوه و با عنایت به تعداد پرونده ها، ظرفیت و امکانات دادگستری، حداکثر نیاز استان جهت پذیرش کارآموزان وکالت در سال ۱۳۹۹ را ۱۹۸ نفر برای کانون وکلا و مرکز مشاوران اعلام نمودند.

 

🔸در پایان این جلسه هم رئیس کانون اعلام نمودند که ظرفیت کانون البرز در چند سال گذشته بدون توجه به ظرفیت پذیرش مرکز مشاوران تعیین شده و با توجه به آغاز پذیرش از جانب این مرکز از سال گذشته و با عنایت به گزارش مبسوط جناب آقای دکتر اعظمی، کاهش ظرفیت پذیرش کانون البرز در آزمون کارآموزی وکالت ۱۳۹۹ را خواستار شدند که در نهایت هم ظرفیت پذیرش کانون البرز در آزمون سال ۱۳۹۹ به اتفاق آرا جمعا ۱۰۴ نفر برای سهمیه های آزاد و ایثارگران تعیین گردید.

 

 

✍ روابط عمومی كانون وكلای دادگستری استان البرز

 

 

  • سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩-٠٤:٤١
  • 208