جشن استقلال کانون وکلای دادگستری در کرج برگزار شد

رئیس کانون وکلای البرز : استقلال کانون وکلای دادگستری و استقلال وکیل یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و هرگز یک لطف در حق کانون ها محسوب نمی شود بلکه حق شهروندان و جزو الزامات قانونی است .

آیین گرامیداشت شصت و پنجمین سال استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع


✳️گزیده بیانات جناب آقای حسین حجتی رئیس کانون وکلای البرز  - جشن استقلال کانون های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع - یکشنبه مورخ  96.12.13

🔻 خیرمقدم به همکاران عزیز و فرهیخته به عنوان میزبانان اصلی همایش روز وکیل مدافع و تبریک شصت و پنجمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری
🔻 سپاسگزاری از هیأت مدیره محترم دوره سوم کانون وکلای البرز و تقدیر از زحمات ایشان   
🔻 لایحه ای مطرح شد تحت عنوان لایحه جامع وکالت که به فرموده مرحوم دکتر طیرانیان لایحه مانع وکالت بود و انرژی زیادی از کانون های وکلا گرفت , اما دستاورد آن همانا اتحاد و انسجام بین کانونها بود و نمود عینی آن همایش بیست و هفتم  اتحادیه سراسری کانون های وکلای ایران به میزبانی کانون وکلای البرز بود که با حضور حداکثری نمایندگان مجلس، دولت و قوه قضائیه تشکیل و پس از بررسی و نشست های متعدد کمتر از 72 ساعت از دستورکار مجلس خارج شد.
🔻 کمپین حذف ظرفیت از آزمون وکالت از جمله چالش های پیش روی ماست که شنیده ها حکایت از این دارد اندک محدودی از نمایندگان مجلس با جمع آوری امضاء نظر به حذف آزمون وکالت و ظرفیت را دارند .
🔻 ما وجود کمپین حذف ظرفیت را مخالف استقلال نهاد وکالت می دانیم و شدیدا" با این جریان مخالف هستیم .
🔻 هدف اصلی در کانونها با توجه به بالا رفتن ظرفیت ، ایجاد اشتغال است . اصلی ترین رسالت ما با رایزنی که می توانیم با نمایندگان مجلس داشته باشیم بحث اجباری شدن وکالت است و بلاشک اگر همینطور ادامه دهیم وضعیت معیشتی همکاران بدتر خواهد شد.
🔻 با توجه به شیوه غلطی که در پذیرش دانشجو در سراسر دانشگاه های کشور به وجود آمده است و بعضاً برخی دانشگاها بدون آزمون دانشجو می پذیرند سیصد دانشگاه اقدام به جذب دانشجو در رشته حقوق نموده اند که خروجی نامطلوب آنرا شاهد هستیم.
🔻 یاد مرحوم دکتر محمد مصدق را گرامی می داریم آنچه باید در خصوص تاریخچه استقلال نهاد وکالت یادآور شویم آنکه در سال 1331 اختیاراتی به دکتر محمد مصدق داده شده که به همت ایشان و چهار تن از وکلای وقت در هفتم اسفند ماه 1331 لایحه استقلال کانون وکلای تصویب شد . در هشتم اسفند 1332 رئیس کانون وکلای وقت سیدهاشم وکیل اولین جشن استقلال کانون وکلا را برگزار نمود که الان شصت و پنجمین سالروز آن را به جشن نشسته ایم .
🔻 استقلال کانون وکلای دادگستری و استقلال وکیل  یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و هرگز یک لطف در حق کانون ها محسوب نمی شود بلکه حق شهروندان و جزو الزامات قانونی است .
🔻 از جمله تکالیف وکیل دادگستری و کانون ها آن است که کدام یک از قوانین مغایر با عدالت است هر قانونی که مغایر است رصد شود و با نماینده استانی بحث و  بررسی و در نهایت جهت رفع آن اقدام شود.
🔻 یکی از قوانین که از دیدگاه وکلای دادگستری مصداق تبعیض نارواست تبصره 48 قانون آئین دادرسی کیفری است و تمام تلاش خود را جهت حذف معایب تبصره ماده 48 به کار میگیریم از طریق نمایندگان مجلس
🔻 از دیدگاه کانون وکلای البرز تمامی وکلای دادگستری استان البرز که برای ایشان پروانه وکالت صادر شده است صلاحیت ورود در کافه پرونده ها و دفاع از تمام امور را دارند.

✳️ @AlborzBarAssociation

✳️گزیده اظهارات رئیس کل محترم دادگستری استان البرز جناب آقای احمد فاضلیان – شصت و پنجمین جشن سالگرد استقلال کانون های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع - یکشنبه مورخ  96.12.13
 🔻 هفته وکیل مدافع را خدمت همه شما عدالت جویان و جامعه حقوقدانان تبریک و تهنیت عرض می کنم
🔻 تبریک خدمت اعضای جدید هیئت مدیره کانون وکلای البرز و ریاست جدید کانون جناب آقای حسین حجتی
🔻 تقدیر از هیئت مدیره سابق و نیز آقای رضازاده که انصافاً صمیماترین ارتباط بر مبنای اعتماد کامل را با کانون داشتیم و در سایه همین اعتماد و تعامل خیلی از مشکلات برطرف شد.
🔻 وکالت بارها عرض شده یک شغل نیست یک حرفه نیست یک رسالت الهی است یک مسئولت اجتماعی است شما وکلا نقش موثری در حق طلبی و عدالت محوری دارید و به همین خاطر است که در طول تاریخ معاصر بسیاری از آزادی خواهان از میان حقوقدانان و وکلا برخاسته اند .
🔻 حق دفاع از ارزشمندترین مفاهیم انسانی است در آیاتی که قرائت شد ما به خوبی درک می کنیم خداوند متعال وکیل همه ماست .
🔻 احترام به شأن وکالت احترام به نظام حقوقی کشور و احترام به حقوق شهروندی است . وکیل در کنار قاضی قرار می گیرد تا درکنار یکدیگر سایه عدالت را از آسیب مصون دارند.
🔻از شما وکلا انتظار داریم بر رفتار قضات نظارت داشته باشید و عملکرد ایشان را با دقت بررسی کنید تا از انحرافات احتمالی جلوگیری کنیم .


✳️ @AlborzBarAssociation

✳️گزیده بیانات جناب آقای وکیل دکتر گودرز افتخار جهرمی – شصت و پنجمین جشن سالگرد استقلال کانون های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع  -  یکشنبه مورخ  96.12.13
🔻 مسئله وکالت که معمولا در سالگرد استقلال کانون وکلا مطرح میشود از جهات مختلف قابل مطالعه است . وکالت در دادگاه های دادگستری یک امر پر سابقه است سابقه در بین النهرین باستان دارد سابقه در روم باستان دارد و در ایران باستان هم چه در دوران هخامنش و چه در زمان ساسانی به کرات از وکیل سخن گفته شده است .در دوران اسلامی نیز وکالت در دادگاه ها مرسوم بوده است مولا علی (ع) در موارد متعددی که به دادگاه خواسته میشدند برادرشان عقیل را به جای خود به عنوان وکیل می فرستادند و در زمانی که عقیل دیگر قدرت این کار را نداشتند عبداله بن جعفر را به وکالت انتخاب می کردند.
🔻 وکالت در ایران از زمان انقلاب مشروطیت است شکل تازه ای به خود می گیرد ابتدا در وزارت دادگستری دایره ای تشکیل می شود و پروانه وکالت از طریق دادگستری به وکلا داده می شود اما دراثر کوشش های وکلای دادگستری در 7 اسفند سال 1331 لایحه استقلال کانون وکلا با استفاده از اختیاراتی که مجلس به نخست وزیر وقت مرحوم دکتر محمد مصدق داده بودند این لایحه استقلال به امضای ایشان می رسد.
🔻 از آن تاریخ به بعد هر چند موادی در رابطه با وکالت به تصویب رسیده است اما هنوز محور همان لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری است .
🔻 بنده معتقد هستم که نیازی به قانون جدید هم نیست و بهتر است که همان قانون بماند و بر اساس همان قانون کانون های وکلا اداره شود .
🔻 حمایت از وکلا وظیفه هیأت مدیره است هیأت مدیره باید در این مسئله کوشا باشد و خدای نکرده کاری نکند که اعتبار و شأن وکلا کاسته شود .
🔻 اخیرا بعضی از وکلایی که کاندیدای عضویت در هیأت مدیره شده بودند و صلاحیت آنها رد شده بود من برای اینکه بتوانیم کمکی بکنم به دادگاه انتظامی قضات رفتم تا از بعضی از وکلا حمایت کنم گفتند خود وکلا هستند که علیه همدیگر مطلب نوشته اند . ما برای هرکدام از این وکلا دسته ای از نامه های دوستانشان، وکلای دیگر داریم که آمده اند علیه آنها نوشته اند اینکار هم صحیح نیست. این که علیه همدیگر اینگونه اقدام کنیم کار صحیحی نیست در دستگاههایی هستند که نظارت بر کار وکلا می کنند خود ما اینگونه با یکدیگر رفتار کنیم.
🔻 از اینکه در مجلس شما حضور پیدا کردم خوشحالم همه شما موفق و موید باشید و به حمدلله مجموعه دادگستری استان هم حامی شما وکلای استان البرز است و ریاست محترم دادگستری هم با شما سخن گفتند از شما خواستند ناظر بر کار دادگستری باشید که این مژده بسیار خوبی بود که دادند.


✳️ اظهارات جناب آقای کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی- جشن استقلال کانون های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع - یکشنبه مورخ  96.12.13
🔻شما وکلا در حقیقت راهکار پیدا می کنید برای دفاع از موکل این دفاع باید طوری باشد که طرف مقابل شما با کشف حقیقت حق را به حقدار بدهد.
🔻 قوه عاقله مجلس مرکز پزوهشهای مجلس که اصلاً نگاه سیاسی ندارد ما به عنوان نماینده شما کمک می کنیم چرا که اگر وکیل استقلال نداشته باشد گرفتار می کند هم خود را هم دستگاه قضا را.
🔻 اگر دستگاه قضایی به درستی کار انجام دهد کشور گره اش باز می شود. کشورهای توسعه یافته وکیل خانواده گذاشته اند که ما هم باید به این سمت برویم .

✳️گزیده بیانات جناب دکتر ایرج گلدوزیان  - جشن استقلال کانون های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع - یکشنبه مورخ  96.12.13
🔻 تشکر از هیأت مدیره محترم کانون وکلای استان البرز موجب شدند که افتخاری نصیب من شود در خدمت همکاران عزیز دانشگاهیان محترم ومقامات مختلف قضائی و اداری و اجرائی حتی شاید اداری از دادگستری حضور پیدا کنم.
🔻 سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل را تبریک عرض می کنم و آرزوی موفقیت روزافزون  دارم برای شما.
🔻 صحبت از عدالت و انصاف زیاد شد ... تغییری که در نماد عدالت و فرشته ای است که چشمانش بسته است یک دست ترازو یک دست شمشیر ؛ یک کفه ترازو قانون و در کفه دیگر رفتار خود شخص است . اما تغییر جزئی در شرایط فعلی وجود دارد این است که این شعار فرشته عدالت یک کم تغییر پیدا کرده که دیگر فرشته عدالت چشم بسته مطرح نیست و صحبت از انصافیست که با چشمانی باز و قلبی آکنده از عشق است.
🔻 نقش وکیل در دفاع از متهمین حائز اهمیت است . در بیشتر موارد افرادی که بزه کار هستند قربانی مدیریت و شرایطی هستند که در جامعه حاکم است بیکاری و شرایط گرانی و مسائلی هست که در ارتکاب جرم موثر است.
🔻 انسان راه را خود انتخاب می کند در انتخاب راه باید بدانیم شرایط محیطی فرهنگی و اقتصادی به خصوص در جامعه فقر بیکاری در سقوط اشخاص و انجام جرم تأثیر دارد.


 

 

✳️ @AlborzBarAssociation

  • سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦-١٤:٠٠
  • 804