بیانیه ی کانون وکلای دادگستری البرز در پی قتل دو وکیل دادگستری

 


هیأت مديره ‌کانون‌ وکلای دادگستری البرز با صدور بیانیه‌ای خواستار رسيدگی فوری به این دو پرونده و حمایت از وکلا در مقابل تهدیدات و پیشگیری از تکرار چنین فجایعی شد.


                                                                             متن این بیانیه به شرح ذیل است:


جنایات اندوهبار و تأسفبار قتل دو نفر از همکاران وکیل آن هم به فاصله چند روز، نگرانی، تألم و تأثر عمیقی را بین وکلای محترم دادگستری سراسر کشور فراهم آورده است. ترديدی نیست که این دو جنایت و حوادث مشابه دیگر در سال های اخیر، از ثمرات وکیل ستیزی، هجمه ها، بی مهری ها، ایجاد فضای مسموم علیه نهاد وکالت و ترویح فرهنگ بی‌اعتمادی و خشونت علیه وکلای شریف دادگستری در برخی از رسانه‌ها و تریبون‌های رسمی و غیررسمی کشور است.

تقاضا و توقع امروز وکلا از قوه‌ی محترم قضاییه صرفاً کشف جرم، تعقیب و مجازات متهمان این جنایات فجیع نیست، بلکه حمایت از وکلا در مقابل تهدیدات و پیشگیری از وقوع چنین جنایاتی از طریق از بین بردن فرهنگ ترویج خشونت و بی‌اعتمادسازی نسبت به وکلا خواسته ی منجز قاطبه ی آنهاست و این اعتمادسازی باید از مراجع انتظامی و قضایی شروع شود و همکاران محترم انتظامی و قضایی  باید از هر گونه کم احترامی نسبت به وکلا به ویژه در نزد موکل پرهیز نمایند و احترام متقابل بین وکیل و قاضی باید همواره و تحت هر شرایطی حفظ شود و وکلا باید همراه و یاور قضات در اجرای عدالت معرفی گردند. در تریبون‌ها و رسانه‌‌هاى ملی هم باید فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه نهادینه شود نه فرهنگ وکیل ستیزی و وکیل گریزی تا تقدس دو حرفه‌ی شریف قضاوت و وکالت در دفاع از حق و عدالت و احقاق آن، حفظ و تقویت گردد.

کانون وکلای دادگستری البرز با ابراز تأسف عمیق از حوادث مذکور و ضمن تسلیت به خانواده های محترم داغدار و جامعه ی شریف وکالت؛ از مقامات محترم قضایی، انتظامی و امنیتی کشور تقاضای آسیب شناسی و شناسایی ریشه ها و علل این قبیل حوادث، اتخاذ اقدامات و تدابیر بازدارنده و رسیدگی فوری و برخورد قاطع با مرتکبین این دو جنایت به عنوان جنایات برهم زننده ی نظم عمومی جامعه و مخل فرآیند رسمی دادگستری و اجرای عدالت را دارد.

 

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری البرز

 

 

  • دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧-١٥:٥١
  • 474